Odalara Uygun Halı Seçimi

Odalara Uygun Halı Seçimi

Halı, bilindiği üzere bir evin en temel dekorasyon eşyalarından biridir. Çoğu zaman salon, mutfak, çocuk odası ya da koridor gibi alanların dekorasyonunu tamamlama da önemli bir rol oynar. Evde oluşan toz ya da kir gibi unsurları çok fazla belli etmemeye yardımcı olur. Fark ettiyseniz salonunuza ya da herhangi bir odaya halı yaymadığınızda ertesi gün toz hemen belli olmaya başlar. Ayrıca halı seçerken antibakteriyel olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Tozu ve kiri içerisinde barındırması sizin ve ailenizin sağlığı açısından pek iyi olmayabilir.

Bu tarz konular önemli olduğu için halı seçerken önceliğiniz belirlenmelidir. Tabi bir de odalara göre uygun halı modelleri konusu var. Dekorasyonunuza, odanıza uyum sağlayacak bir halı modeli almak için birçok araştırma yapmak gerekir. Bazı özelliklere dikkat edilmesi gerekir. Peki, bakalım bu özellikler nelermiş?

1-Oda İle Renk Uyumu

Halı konusunda uçsuz bucaksız bir renk ve desen skalası vardır. Ev dekorasyonunuzun renk ve tarzına uygun halı bulma konusunda hiç zorluk yaşamazsınız. Sadece fazla seçenek olması sizi bu süreçte biraz yorabilir. Önemli olan odanızın hangi renklerde dekor edilmiş olduğudur. Örneğin beyaz rengin ağırlıkta olduğu bir salon dekorasyonuna kesinlikle renkli ve desenli bir halı tercih etmenizi tavsiye ederiz. Halı renklerine uygun kırlent ve aksesuarlar ile de dekorasyonu tamamlamış olursunuz.

Ayrıca salon için halı alıyorsanız odanın büyüklüğüne yakın bir halı tercih etmenizde fayda var. Salonunuzu bu şekilde bir bütün olarak gösterebilirsiniz. Çocuk odaları içinde büyük ancak özellikle antibakteriyel halı tercih etmenizi öneriyoruz.

2-Halı Modeli

En az renk ve desen seçeneği kadar halı modeli seçeneği de çok fazladır. Kare, dikdörtgen, yuvarlak gibi aklınıza gelebilecek her model ve şekilde halı çeşitleri vardır. Evin odalarının büyüklüğüne ve dekorasyonun tarzına göre halı modeli belirlenmektedir. Kare halı modeli salon ve oturma odasında genellikle çok kullanılan modellerden biridir. Mutfakta yuvarlak ya da dikdörtgen halılar tercih edilmektedir.

Koridor da ise uzun dikdörtgen halıları görmek mümkün. Ancak o biraz koridorun uzunluğunu ve büyüklüğüne de bağlı diyebiliriz. Küçük ve dar olan koridorlarda halı pek tercih edilmemektedir. Çocuk ve yatak odasında ise genellikle kare halılar tercih edilmektedir.

3-Odalara Göre Halıların Boyutu

Her odanın büyüklüğüne göre halının boyutu değişmektedir. Halı da büyüklük, renk ve desen seçiminden sonra en kolay iş diyebiliriz. Çünkü çok beğendiğiniz bir halıyı evinizde bir odanıza almak istediğinizde büyük gelirse kestirebiliyorsunuz. Ancak şöyle bir kötü tarafı da var eğer halı küçük gelirse yapabileceğiniz alternatifler biraz daha azalıyor. Eğer halınız küçük geldiyse farklı bir dekor ile uygun hale getirebilirsiniz. Çünkü odanıza küçük gelen halıyı büyütmek pek mümkün olmuyor. Alternatif çözüm olarak halıyı farklı bir odada da kullanabilirsiniz.

Odanızın büyüklüğüne göre halı boyutu seçerken dikkat etmeniz gereken odanın büyüklüğünü tamamen kaplamaması ve odayı kapatmamasıdır.

Leave a Comment