Banyonuzu Olduğundan Büyük Gösterin

Banyonuzu Olduğundan Büyük Gösterin

Günümüz standartların da genellikle banyolar küçük olarak tasarlanmaktadır. Özellikle yanlış dekor edilmiş veya gelişi güzel tasarlanmış banyolar olduğundan daha küçük ya da daha boğuk görünür. Banyonuz da kullanılan yanlış renk tonları veya diğer tasarımlar banyonuz da boğuk bir hava yaratabilir. Doğru dekor banyonuzun daha geniş ve daha ferah gösterir. Doğru, şık ve ferah bir banyo dekoru için aşağıdaki başlıklara dikkat etmelisiniz.

1-Açık Renk Boya veya Duvar Kağıdı Kullanın

Açık renkler şüphesiz diğer odalar da olduğu gibi banyonuzu da geniş ve ferah göstermek için kullanılması gereken renk tonlarıdır. Koyu renk tonları banyonuzun olduğundan daha küçük ve dar görünmesini sağlar. Eğer duvar kağıdı kullanıyorsanız enine ince uzun çizgili desenler de banyonuza derinlik katacaktır.

2-Büyük Bir Ayna, Büyük Bir Banyo

Aynalar ışığı yansıtır, derinlik katar ve odayı daha büyük gösterir. Küçük bir banyonuz da kullanacağınız doğru bir ayna dekorasyonu ile banyonuzu çok şık ve daha büyük gösterebilirsiniz. Ayna kullanımı konusunda da hemen bir ipucu verelim. Aynanın karşısın da dağınık eşyalar olmamasına ya da çok sayıda küçük eşyalar bulunmamasına dikkat edin. Ayna o eşyaları da yansıtacağı için odayı dağınık veya asimetrik gösterebilir.

Aynı zaman da parça parça ayna kullanmak yerine, tek bir parçadan oluşan büyük bir ayna kullanmak küçük banyolar için daha doğru bir karar olacaktır.

3-Şeffaf Duş Kapıları

Şeffaf duş kapıları banyonun görüş alanını arttıracaktır. Banyonuzun daha geniş ve ferah görünmesini sağlayacaktır. Özellikle küçük bir banyoya sahipseniz veya banyonuz da daha fazla genişlik yaratmak isterseniz şeffaf duş kapılarını tercih etmeniz doğru bir karar olacaktır.

4-Simetri

Simetri, kararlı veya şık bir dekor için gereklidir. Simetriye uygun dekorlar göze daha hoş gelir ve insan da düzen hissi yaratır. Banyo dekorunuzu simetrik tasarlayın. Ölü bölgeleri doğru değerlendirin. Gereksiz eşyaları ortalıkta bırakmayın, dolap kullanın.

5-Aydınlatma

Banyolar da aydınlatmanın yeterli olmadığı eski evleri hatırlarsınız. Küçük bir lamba tüm banyoyu aydınlatmaya çalışır ancak genellikle yetersizdir. Yeterli aydınlatma sağlanmayan karanlık bölgeler banyonuzun dar ve boğuk görünmesine neden olur.

Ferah bir banyo için aydınlatma önemlidir. Banyonuz da karanlık bölgelerin kalmamasına dikkat edin. Fazla ışık gözü yoracağı gibi az ışık da yeterli aydınlanmayı sağlamayacaktır. Bu yüzden doğru ve yeterli aydınlatma önemlidir.

Leave a Comment